A Vinotéka válogatásba tartozó borok pincészetünk olyan hungaricumai, különlegességei amiket csak kiemelt kereskedelmi egységekben forgalmazunk és kiemelt figyelmet kapnak a feldolgozás és érlelés folyamán. A címkék a századokkal ezelőtti, vidéki Magyarország világát idézik meg, romantikus hangulatú képekkel.
Ezek a boraink már komolyabb kategóriát jelentenek, kiemelt alkalmakra vagy igazi borkedvelőknek ajánljuk őket. Ha jó ár-érték arányú és elegáns bort kíván ajándékba adni, akkor innen érdemes választani.
Pincészetünk direktben nem szállít ki már. Kérjük rendelését itt adja le: https://borterasz.hu/sumegi
Leírás
A Cabernet sauvignon a világ egyik legismertebb és legnagyobb területen termesztett kékszőlő fajtája. Népszerűségét jól mutatja, hogy a világ borvidékeinek nagy részén jelen van, az összes jelentős bortermelő országban készítenek belőle bort. Közepesen vízigényes, a meleg klímát szereti.
Illatában kellemes, pirosgyümölcs, meggy illat érezhető, színe közepes teltségű piros. Ízében fanyarkás gyümölcsösség mellett animális jegyek is megjelennek. Különleges, erős gyümölcsös ízvilága mellett a bor férfias, vad, tüzes.
Párosítás
Magyaros, bácskai jellegű paprikás pörköltek, töltött káposzták, gulyás levesek kiváló kísérője, jól egészíti ki a pikáns, csípős ízeket.
Pincészetünk direktben nem szállít ki már. Kérjük rendelését itt adja le: https://borterasz.hu/sumegi
Leírás
Szekszárdon a szőlőtermesztés és borkészítés a római korig nyúlik vissza, de igazán a török hódoltság idejében vett lendületet. A kiváló minőséget nem csak a várost körülölelő dombok mikroklímája, hanem a termelők évszázadokon átívelő odaadó szorgalma garantálja. A szekszárdi bor évszázadokkal ezelőtt világhírű volt, hiszen Liszt Ferenc, aki itt komponálta a VIII. Magyar rapszódiát, IX. Pius pápát szekszárdi borral ajándékozta meg, mondva:"Ép kedélyemet, egészségemet egyedül ez tartja fönn." A testes szekszárdi vörösborok jellegzetes savtartalmát a vörösborszőlő fajták természetes csersavtartalma és a hosszú, héjon történő erjesztés biztosítja. Ennek köszönhetően Szekszárd az egyetlen város, amely Eger mellett a ''bikavér'' nevet használhatja, bár úgy tudjuk, hogy a "bikavér" elnevezést előbb alkalmazták itt, mint ott (bár az lett híresebb). A testes, erős, magas alkoholtartalmú szekszárdi bikavér egy házasítás, amelyet 2-3 vörösbor-szőlőfajta keverésével állítanak elő. A házasítási arányok a borászok féltve őrzött receptjeiben szállnak apáról fiúra.
Szekszárdi Cuvée borunk sötétrubin színű, csersavas, alkoholos, markáns ízű és illatú, túlérett, feketehéjú bogyósgyümölcsös és fás jegyekkel.
Párosítás
Nehéz marhasültek, steak-ek, sült vadak vagy vadból készült pörköltek mellé ajánlott.
Pincészetünk direktben nem szállít ki már. Kérjük rendelését itt adja le:
https://borterasz.hu/sumegi
Leírás
A halászlébor pincészetünk borásza által összeállított Zweigelt, Kékfrankos Cuvée, amelynek arányait az adott évjárat határozza meg. Alább pedig a halászlé receptje, amelyhez ajánljuk ezt a bort.
Az igazi bajai hallé főzés az igazi bajaiak nagymestersége, sehol máshol nem lehet olyan tésztás, finom bajai halászlevet enni, mint Baján. A tésztának egyesek szerint az a története, hogy Baja környékén sok vízimolnár működött, a családok pedig nagyon népesek voltak, mivel tészta volt elegendő ezért ezzel dúsították a halászlevüket és ez vált hagyománnyá. A bajai hallé receptje pofonegyszerű, manapság is úgy főzik, mint ahogy annak idején a vízimolnárok készítették azt. Csupán öt dolog szükséges hozzá; hal (lehetőleg ponty), víz, hagyma, paprika és só. Az elkészítését sem cifrázták, mindent beletettek egy bográcsba, tüzet gyújtottak alatta és készre főzték. A bajai halászlé főzés első lépése, a hal megtisztítása, beirdalása, felszeletelése és ízlés szerinti sózása. Amíg a hal pihen egy órát, a vöröshagymát apró kockákra vágjuk és előkészítjük a bográcsot. Az egy óra elteltével a bográcsba bele tesszük a hal szeleteket és a hagymát, majd felöntjük vízzel. Kilónként 1,1-1,2 liter vízre van szükségünk. Miután elforrta a habját beleszórhatjuk a pirospaprikát. 15-20 perc főzés után belekerülhet a lébe a belsőség és a csípős cseresznyepaprika. A cseresznyepaprika ad igazán pikáns ízt a bajai halászlének. Forrástól számítva fél óra elteltével kész is az isteni baja halászlé. Mindeközben egy külön edényben ki lehet főzni a gyufatésztát, ami elmaradhatatlan hozzávalója. A halat külön tálalják, a levet pedig a tésztával. A halhúst sokszor csak másnap reggel eszik meg, halkocsonya formájában.
Párosítás
Kifejezetten halászléhez illik, de pörköltek, paprikás mellé is jól passzol.
Pincészetünk direktben nem szállít ki már. Kérjük rendelését itt adja le: https://borterasz.hu/sumegi
Leírás
A kékfrankos az 1990-es években még itthon lenézett szőlőfajta volt, amit sokan szívesen lecseréltek volna divatosabb fajtákra, az utóbbi években azonban népszerűsége egyre emelkedett. Sőt, most már vannak borászok, akik arra hívják fel a figyelmet, hogy a kékfrankos termesztéséhez Magyarország adottságai egyedülállóak. Bogyói közepesek, vastag héjúak, kissé hamvasak. Jól termő fajta, szeptemberben szüretelhető és a leszedésével nem kell sietni, mert nehezen rothad. Friss, savhangsúlyos, karakteres bort ad, melynek illata nem túl intenzív, extrakttartalma is közepes. Nevének eredete nem ismert. A soproni verzió szerint, a napóleoni háborúk idején francia katonák állomásoztak Sopronban, akik nagy szeretettel ittak egy bizonyos vörösborfajtát (Lembergi szőlőből) és francia papírpénzzel, azaz "kék frankosokkal" fizettek érte. Azóta nevezik ezt a szőlőfajtát Lembergi helyett, Kékfrankosnak.
Párosítás
Igazi könnyed, illatos, gyümölcsös bor. Aperitifként, ebéd utáni beszélgetésekhez a kertben, garden partyhoz vagy hajnalig tartó, csillagos ég alatti filozofálgatáshoz ajánlott. Kevesen tudják, de egy igazi jolly joker, azaz egy egész étkezést végig kísérhet egészen a desszertig, így nem kell több borból válogatni a fogásokhoz.
Leírás
Legismertebb világfajta. Valószínűsíthetően Burgundiából származik, mára már a világ összes bortermelő vidékén jelen van. Elsősorban Franciaországban termesztik, de elterjedt az egész világon. Világszerte sokan fogyasztják, így van ez nálunk is. Bogyói aprók, rendszerint fehéres zöldek, kissé feketén pontozottak, lédúsak és ropogósak. Bora fajtajelleges, finom zamatú. Mindig nagy kihívást jelent a borászok számára, hiszen semleges íze engedi, hogy a termőhely jellege és borászati stílusa érvényesüljön. Alkoholban gazdag, magas savtartalmú bor. Reduktív eljárással készült friss, elsődleges íz és zamatanyagokat, gyümölcs illatokat megőrző bor, ami a mai konyhához és életformához is jól illik. Illata zöldalma és tűzkőillat. Ízében dominálnak a más fajtákhoz nem hasonlíthatóan összetett savak. Ízjegyei: érett sárgadinnye, méz, érett bornál a vajasság. Rendkívül elegáns bor, sokáig érlelhető.
Párosítás
Halak és fehér húsú szárnyasok kísérője lehet, de karakteresebb, nehezebb változatai a borjúhúsból készült ételekhez ajánlhatók. Szervírozási hőmérséklet: 10-14°C.
Leírás
Hazánk legelterjedtebb minőségi borszőlőfajtája. Németek közvetítették hozzánk az olaszrizlinget, és ők adták neki az olasz jelzőt megkülönböztetésül a rajnai rizlingtől. Rendkívül termékeny, a mostoha körülményeket is elviseli, talajban sem válogatós, sőt még a homokot is szereti. Bogyói kicsik, gömbölyűek, vékony héjúak, lédúsak, sárgászöldek. Későn érő, jó cukorgyűjtő. Száraz, finom savú, kellemes aromájú, utóízében kellemesen kesernyés ízű, tipikus rezeda illatú bor.
Párosítás
10-14°C-on ajánljuk fehér húsú sültek mellé, de kiváló szomjoltó fröccsben is kesernyés utóízének köszönhetően.
Leírás
A Rajna vidékéről származó, minőségi bort adó, fagytűrő fajta.Termőképessége közepes, fürtje tömött, szabálytalan alakú. Bogyói közepesen vastag héjúak, közepes nagyságúak, lédúsak, savasak és jellegzetes ízűek, sárgászöldek. Mustjának cukortartalma közepes, savtartalma nagy. Bora finom illatú és zamatú, kemény karakterű, de finom savérzetű.
Párosítás
10-14°C-on ajánljuk fehér húsú sültek, halak, levesek mellé.
Leírás
A Rajnai Rizling szőlő kifejezetten alkalmas kései szüretelésű borok készítésére, ugyanis a szemek magasabb savtartalmuk és vastag héjuk miatt jól viselik az őszi töppedést és párás időjárást. A kései szüretelésű Rajnai Rizlingben egyértelműen jelentkezik a fajtára jellemző, "gázolaj" illat, amely nem hiba, hanem a fajta eredetiségének jelzője. A bor kellemesen édeskés, könnyed, lágy savakkal.
Párosítás
Semmiképpen sem desszertek mellé ajánljuk. Ha mindenképpen ragaszkodunk hozzá, akkor fogyasszuk őket a desszert helyett. Amennyiben viszont nem riadunk vissza egy kis kulináris kalandozástól, kóstoljuk össze őket a távol-keleti konyha ínyencségeivel és fűszereivel, a finoman csípős, chilis ételekkel, pazar íz-tűzijátékban lehet részünk. Persze egy pácolt kacsamell borban párolt gyümölcsökkel is telitalálat lehet